O nás Novinky Přidat se Kontakt

Obnova krajiny na Zálúčí u Blatničky

Obnovujeme krajinu minulosti adaptovanou na budoucnost

Zjistit víc ›

 

Jak to začalo

Byl jednou jeden nenápadný kopeček na jižní Moravě. Ani většina místních ho neznala jménem.
Kdysi zde byla harmonická, pestrá kulturní krajina. Stovky malých políček plné života.

Dál ›

 

Historická mapa z roku 1827

 

Pak přišla éra chamtivá

V honbě za maximálními výnosy a zisky byly stovky malých políček sloučeny do 2 obřích lánů. Z krajiny se vytratil život i lidi. Protože stačilo, aby zde párkrát do roka zajel traktorista, během půl dne zoral, zasel, postříkal nebo sklidil. Původní zvířectvo nemělo co žrát, kde se schovat. Ani lidé už tady neměli co dělat.

Dál ›

 

Přišla radikální změna

Rozlučka s monokulturami na Zálúčí, květen 2015

V roce 2015 jsme na Zálúčí zakoupili pozemky a po půl století průmyslového kořistnického zemědělství jsme začali s obnovou tradiční, pestré a malebné vesnické krajiny jižní Moravy. Ve velkém. Na ploše 65 ha jsme obnovili meze, stromořadí, remízky, ... velké lány jsme rozdělili na menší pole.

Nebyli jsme nezkušení zapálení nadšenci. Už 3 roky předtím jsme hledali nejvhodnější a nejefektivnější způsoby přeměny orné půdy na druhově pestré travnaté meze na jiném místě v Blatničce. Zkušenosti s výsadbou stromů a keřů máme letité. Inspirovali jsme se úspěšnými projekty jinde u nás i v cizině, studiem literatury i na exkurzích. Obnovu krajiny na Zálúčí jsme dělali již jako profesionálové.

Dál ›

Co jsme udělali?

Sad zamilovaných

Vytvořili jsme prostor pro ty, kteří na prvního máje dávají přednost "jedné kytce na celý život" před růžemi zamořenými pesticidy, aby si zde vysadili svou vlastní třešeň a tu ve svátek zamilovaných každoročně navštěvovali kvůli polibku pod třešní.

Čejkoviště

Čejky chocholaté hnízdí na zemi. Jejich hnízda i mláďata jsou velice zranitelná, zejména při jarních polních pracích. Zřídili jsme pro ně čejkovište – pole určené pro hnízdění a vyvádění mláďat, kam na jaro se zemědělskou technikou vůbec nevjíždíme. Co hospodaříme na Zálúčí jejich počet vzrostl několikanásobně.

Krajinotvorné sady

Netvoříme další monokultury. Naše sady vytváří krajinný ráz, jsou pestré a plné života. Každý strom má pro sebe hodně místa. Vytváříme i mimoprodukční zóny, kde je dost místa pro naše zvířecí pomocníky, Postřiky samozřejmě vůbec nepoužíváme. Ne kvůli eko certifikaci, ale z přesvědčení...

Říkáme jim pankáči

I když je okolní krajina zoraná nebo má sestřih na anglický trávník, naše travnaté pásy hezky stojí. Všichni se sem sbíhají za potravou i úkrytem. Travnaté pásy slouží jako výborný akumulátor dešťových i sněhových srážek. Nahromaděný sníh zůstává na místě nebo v nejbližším okolí a při oteplení postupně taje.

Úhory plné života

Nejohrozenější skupinou živočichů jsou u nás polní ptáci. Hospodaření na farmě citlivě upravujeme podle jejich potřeb. Máme úhory, které milují nejenom koroptvičky a křepelky, ale za potravou sem zalétávají semenožraví pěvci, bílí i černí čápi, volavky, káňata, poštolky a dokonce i orel královský.

Podpora opylovačů

Vyseli jsme kvetoucí byliny, vysadili dříny a vrby jako zdroj pylu a nektaru pro naše pomocníky. U nás vždy něco kvete od brzkého jara až do pozdního podzimu. Opravdu. Nestrádá žádná brzy probuzená čmeláčice ani opožděná včelka.


Takto jsme změnili vzhled krajiny za první 2 roky našeho hospodaření na Zálúčí u Blatničky. Foto je z listopadu 2017.

Výsledky se dostavily

rychleji než jsme čekali

Meze na Zálúčí u Blatničky kypí životem

I uprostřed léta meze na Zálúčí u Blatničky kypí životem. Podívejte se a poslechněte si.

Pcháč bělohlavý (Cirsium eriophorum) je jedna z mála kytek, které kvetou koncem léta a nabízí potravu pro malé i velké včelky samotářky, čmeláky, včely medonosné, brouky nosatce, a na neopatrné čekají hladní pavouci.

Líbí se Vám tento projekt?

Díky soutěži Adapterra Awards 2019 jste nám mohli projevit své sympatie hlasovaním pro náš projekt.

Na slavnostním vyhlašování výsledků soutěže 4.11.2019 jsme vyhráli 1. cenu v kategorii Volná krajina.

O výsledcích soutěže >

řekněte to i svým přátelům na Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Sdílet na LinkedIn

Adapterra Awards 2019

Když jsme si přečetli pravidla soutěže, zjistili jsme, že byla vypsána právě pro náš projekt.
Je to soutěž, ve které nejde o to vyhrát, ale zviditelnit dobré nápady a inspirovat nimi ostatní.
Uvědomujeme si, že stejně jako jedna vlaštovka léto nedělá, jeden (i kdyby byl perfektní) projekt obnovy krajiny nestačí.
Být ostrůvkem pozitivní deviace je sice fajn, ale krajina, příroda i počasí jsou mnohem komplexnější. Aby vše fungovalo jak má, je nezbytně nutné, aby nás následovalo co nejvíce lidí a udělali co nejvíce podobných projektů po celém Česku.

Co dál?

Na Zálúčí se vrací harmonická krajina plná života. Už to tu hezky cvrká, ale stále je co zlepšovat.

Nejsme v tom sami

Realizovat velké úpravy v krajinném měřítku je už trošku větší sousto. Ne, že bychom to sami nezvládli, ale ve dvou, deseti, dvaceti, ... se to zkrátka lépe táhne. A hlavně – jde to mnohem rychleji.

Zapojili jsme koho mohli. Pomohli přátelé a známí, manuálně i finančně naši příznivci... Díky dárcům a mecenášům mnohem rychleji. Nespočet hodin odpracovali brigádníci i dobrovolníci. Velké díky patří všem.

Děkujeme

Naučte se to také

Nechte se inspirovat! Na podzim plánujeme akci pro širokou veřejnost, kde spolu založíme nový remízek a vysadíme nové solitérní památné stromy. Jednou vidět a zkusit to, Vám dá mnohem víc než o tom jenom číst. Opravdu. Můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti. Přihlaste se k odběru novinek ať akci nepropásnete.

Chci odebírat novinky

Chci se přidat

k obnově tradiční, pestré a malebné vesnické krajiny jižní Moravy

Kolem naší farmy spontánně vznikla komunita místních i přespolních, kteří se rozhodli jít do toho s námi. Dokázali jsme hodně, je vidět za námi kus práce, ale chceme víc... Přidáte se?

Mám pozemek

Jestli máte pozemek v území, ve kterém hospodaříme, zvažte jeho prodej nám. Pokud nic prodávat nechcete nebo jste mimo naše zájmové území, kontaktujte nás. Pomůžeme Vám najít řešení, které bude přínosné pro krajinu i pro vlastníka pozemku.

Mám peníze

Utopit umíme hodně peněz. Ale smysluplně a efektivně! Vaše peníze použijeme na to, co si neumíme nebo nestíháme udělat sami. Můžete si symbolicky koupit hrušeň, třešeň nebo rovnou celou alej. Anebo nám jednoduše poslat peníze jenom tak. Číslo účtu zde. Děkujeme!

Mám šikovné ruce

Laťku bychom si měli nastavit hodně vysoko, ať nemusíme ztrácet čas jejím neustálým zvedáním. Co třeba hnízdění dudka chocholatého v Blatničce? V Rakousku se jim to povedlo. Tak proč ne u nás? Jste zruční a rozumíte si se dřevem? Krajina (nejen) pro dudka je připravena. Chybí už jenom speciální ptačí budky.

Chci to vidět!

Přijeďte se inspirovat. V sobotu 8.6.2024 na Víkend otevřených zahrad připravujeme komentované procházky. Zaregistrujte se a my vám včas pošleme pozvánku, abyste nepropásli tuto příležitost.

Zaregistrovat se

Napsali o nás

Časosběrné fotografie z realizace i další fotografie naleznete ve fotogalerii na Facebooku.

Natočili o nás

Všechny informace a fotky na této stránce se vztahují pouze k realizaci na lokalitě Zálúčí
v rámci projektu Obnova tradiční, pestré a malebné vesnické krajiny jižní Moravy.
Děláme toho mnohem víc i na dalších lokalitách kolem Blatničky, ale o tom někdy příště.

Nenechte si utéct žádnou novinku z naší farmy!

Odebírat novinky ›

Jsme v krajině i na sociálních sítích Facebook · Twitter · Youtube

Copyright © Farma Blatnička, Photo Credit VOJTa Herout, 2019-2023